BMC kirpi üretimine başladı -(TAMAMI)

PDFYazdır

İşçiler fabrikalarına sahip çıktı, 2 bin 500 işçi işbaşı yaptı

Çukurova Holding’e ait BMC Fabrikasında çalışan 2 bin 500 işçi, yeniden üretime başladı. 7 aydır maaşlarını almak için mücadele veren işçilere, 27 Kasım Salı günü 2 bin TL ödendi

Savunma sanayii ve askerlerin can güvenliği konusunda en önemli araçlardan olan Kirpi’nin üretimi BMC fabrikasının girdiği ekonomik darboğaz nedeniyle durmuştu. 7 ay maaş alamayan işçiler, fabrikadaki tüm üretimi durdurarak, alacaklarının bir an önce ödenmesini istemişlerdi. Aydınlık’a açıklama yapan Türk Metal Sendikası İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun, aylardır verdikleri mücadelenin sonucunda işçilerin haklarının bir kısımını aldığını söyledi. Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’le defalarca görüştüklerini hatırlatan Tosun, Holding’in işçilerin alacaklarını ödemek için İş Bankası’ndan kredi aldığını söyledi. İş Bankasının üretime devam edilmesi şartıyla krediyi verdiğini ifade eden Tosun, işçilerin alacaklarının sadece bir bölümünü almasına rağmen, fabrikalarına sahip çıkarak, üretime başladıklarını söyledi.

Tosun, “Böylece 3 Aralık Pazartesi günü üretim başladı. Karamehmet Aralık ayı içinde her bir işçiye 2 maaş birden verecek. Fabrikada çalışan her bir işçi için 60 günlük yevmiye ödenmiş olacak. Düşük maaşlı olarak fabrikada çalışan işçilerin maaşlarının %70’i ödenecek.” dedi.

Mehmetçiğin can güvenliği için

“BMC işçileri, Aylardır emek verdi, yılmadı hep mücadele etti.” diyen Tosun, işçilerin milli duygularla BMC’ yi koruduğunu söyledi. “Mehmetçiklerimizin can güvenliğini sağlayan Kirpi üretimi yeniden başlayacak.” dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından açılan, mayına dayanıklı zırhlı araç ihalesi sonucunda, BMC ile 2009’un Mart ayında sözleşme imzalanmıştı.

Araçların, Aralık 2011’e kadar teslim edilmesi gerekiyordu.

BMC’ye 7 milyon Euro ceza

Firma üretimi gerçekleştiremeyince süre 2012’nin Mayıs ayına kadar uzatılmış ve bu tarihe kadar 278 adet Kirpi, TSK envanterine girmişti. Savunma bürokratları, “Kalan 190 adet Kirpi’nin teslimatı önümüzdeki 3-4 ay içinde tamamlanacak.” dedi. Öte yandan gecikmeden dolayı SSM tarafından firmaya 7 milyon Euro ceza kesildi.

Kirpiler 13 personel taşıyabiliyor, her türlü arazi şartlarında rahatlıkla hareket edebiliyor. Mayın, el yapımı patlayıcı, balistik testlerinden geçen ve ‘yürüyen kale’ olarak bilinen Kirpiler, saatte 105 km hıza ulaşabiliyor, 120 cm derinlikteki sudan geçebiliyor.

Son Güncelleme: Cumartesi, 08 Aralık 2012 12:00
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız

Son Haberler