‘AKP’nin amacı Atatürksüz anayasa’-(TAMAMI)

PDFYazdır

Milli Anayasa Forumu yurdun dört bir yanında yurttaşlarla buluştu

CHP Milletvekili Nur Serter, “AKP, Atatürksüz bir anayasa yapmak istiyor. CHP, Anayasa Komisyonu’na girerek bu yapılanlara meşruluk kazandırdı” dedi. Emekli General Osman Özbek ise “ABD elçisi çağırınca koşarak giden bir muhalefet, bu saldırıyla nasıl baş edebilir” diye sordu

 

Milli Anayasa Forumu, Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde yüzlerce yurttaşla buluştu. Foruma; İşçi Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Nusret Senem, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, E. Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş ve E. General Osman Özbek konuşmacı olarak katıldı.

CHP’li Serter, AKP’nin, Atatürksüzleştirilmiş bir anayasa yapmak istediğini vurguladı. Serter, “CHP, Anayasa Komisyonu’na girerek bu yapılanlara meşruluk kazandırdı” dedi.

‘Kafa ve yürek ister’

İşçi Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Bülent Esinoğlu’nun yönettiği Forum’un konuşmacıları da ABD’nin talimatıyla yapılan bu anayasaya izin vermemek için mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Forumun açılışını yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Zuhal Tecirlioğlu da “Atatürkçü olmak kafa, yürek ve cesaret ister. Atatürkçü olmak bir onurdur bunu herkes taşıyamaz” şeklinde konuştu.

Amaçları Atatürk’ü silmek

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, “Yargıyı, yasamayı tek adama bağlayan açık bir faşizm hissedilmektedir. Meclisteki komisyon toplantısının bile saat kaça kadar süreceğini, tartışmaların hangi kişide biteceğini başbakan belirliyor. Bunun özgürlükle, demokrasiyle milli iradeyle ne ilgisi olabilir” diye konuştu.

Serter, şunları söyledi: “Yeni anayasa başka bir şey, anayasa değişikliği başka bir şeydir. Bunların temel görevi, Atatürksüzleştirilmiş bir anayasa yapmak. Rahatsızlıklarının en önemli nedeni Anayasanın içinde Atatürk’ün olması. CHP, Anayasa Komisyonu’na girerek bu yapılanlara meşruluk kazandırdı. Ancak şu andan itibaren yapılması gereken orada direnmektir. Orada olanları kamuoyuna yansıtmalıdır. Keşke girmeseydi ancak artık orada direnmelidir.”

‘İhanete ortak olmayın’

İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, “Türkiye yeni bir anayasa tartışması yapmıyor. Yeni bir rejim değişikliği yaşıyoruz” dedi. Senem bu girişimin arkasında ABD’nin olduğunun ayan beyan ortada olduğunu söyledi. Senem, CHP’nin anayasa komisyonuna girmesini ve orada kalmasını eleştirerek, “Hem onu meşrulaştıracaksın hem de af dileyeceksin. Bu affedilmez” dedi. CHP ve MHP’yi uyarı yapan Senem, “Bu ihanete ortak olmamak lazım” diye konuştu. Senem, şunları söyledi:

“Bazıları aldanmış, korkudan sesini çıkarmıyor olabilir. Ama millet bunlara izin vermeyecektir. Umudumuz kaybetmeyelim. Kendimize sonuna kadar güvenmeliyiz. CHP ve MHP en kısa zamanda o komisyondan çekilmeli. Bu mücadele sadece parlamentodaki mücadele ile olmaz milletle olur. Onların anlayacağı bir dilden cevap vermeliyiz. Aynı cumhuriyet mitinglerinde olduğu gibi. Birleşeceğiz ve kazanacağız.”

‘Bu anayasa BOP’un hedefi’

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş da, anayasa değişikliğinin Amerika’nın Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında yapılmak istendiğine dikkat çekti. Yeni anayasayla özgürlüklerin geleceğini düşünenlerin olduğunu söyleyen Karakuş, “Bu iktidar bugüne hangi demokratik hakları sağladı ki şimdi de sağlasın” dedi.

‘ABD elçisine koşuyorsunuz’

Emekli General Osman Özbek ise, muhalefeti de eleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “Bugün ulusal medya çökmüş, ulusal eğitim ortadan kaldırılmış, yargı ele geçirilmiş, Genelkurmay Başkanı tutuklanmış. TSK’ya karşı piskolojik savaş dört koldan devam ettiriliyor. Yeni yargı, yeni medya, yeni eğitim, yeni hukuk, yeni laiklik, yeni rejim, yeni CHP... ABD elçisi çağırınca koşarak giden bir muhalefet, bu saldırıyla nasıl baş edebilir. Yeni Anayasa bu haliyle çıkarsa Türkiye cumhuriyetinin tabutuna son çivide çakılmış olacak. Bizler bu çiviyi çaktırmayacağız.”

Edremitliler: Bölücü Anayasa’ya hayır

 

AKP’nin yeni Anayasa çalışmalarına karşı “Emek düşmanı bölücü Anayasa’ya hayır” sloganıyla mücadele eden Milli Anayasa Forumu, yurdun dört bir yanında toplantılar düzenliyor. Balıkesir’in Edremit ilçesinde dün yapılan ‘Milli Anayasa Forumu’ toplantısı büyük ilgi gördü. Yüzlerce Edremitlinin katıldığı toplantıda “AKP’nin Bölücü Anayasa’sına hayır” dendi.

Avukat Hüseyin Özdemir’in yönettiği forumda, CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Tüm Öğretim Elemanları Derneği Genel Başkanı (TÜMÖD) Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ve Milli Anayasa Forumu Sekreteri Haluk Dural konuşmacı olarak yer aldı.

Toplantıda yeni anayasanın ABD’nin ihtiyaçları doğrultusunda yazıldığı ve ülkeyi bölünmeye götürecek bir anayasa olduğu vurgulanarak ‘Bölücü Anayasa’ya karşı mücadele çağrısında bulunuldu. Toplantı sonunda yüzlerce katılımcı el kaldırarak yeni anayasaya “Hayır” dedi.

Son Güncelleme: Perşembe, 12 Nisan 2012 11:19
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız